u3eiuxcq3u
u3eiuxcq3u u3eiuxcq3u
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

What is 3 examples of a rate?

Respuesta :

jamesonzapple
jamesonzapple jamesonzapple
  • 01-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation: For example, if a 12 ounce can of corn costs 55 cents the rate is 55 cents for 12 ounces. The first term in ratio is measured in cents the second term in ounces

Answer Link

Otras preguntas

how could you determine one-fourth the length of a segment
what is the mass (in kg) of 6.89 × 1025 molecules of co2? the molar mass of co2 is 44.01 g/mol.
Can someone answer please. Math question, screen shot attached
Zeolite organized a canned food drive. She worked a total of 12 2/3 hours. She worked 3 1/6 hours each day that she worked. How many days did Zellie work on th
madison arrived at work at 8:00 am. she went out for lunch at 11:00 am . she returned at 12:00 pm and worked until 4:00 pm . how many hours and mintues did she
which is the closest definition of a mind body connection
need answers for this homework. plz help due to tomorrow
social darwinism was used to justify all of the following except a. the existence of poverty. c. the power of millionaire industrialists. b. the success of big
Solve for x. 4.6x < −15.64 what is the inequality?
Nosotros no __________ en la casa.