moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

how long will food stay frozen in a freezer without power
1.Which of the following was a weakness of the articles of confederation?a)Congress could not taxb)There was no legislative branchc)The Federal government had t
I need help ASAP please and thank you what's the value of k?
If Ted traveled 0KM In 60Mins/1hr what is his average speed?
Choose the prime number in the given set of number then write in the box. 1. 15 , 8 , 24 , 43 ,20____ 2.21 , 54 , 29 , 3
What is the common difference in the following sequence 2,10,18,26
how did world war 1 contribute to Europes economic weaknesses leading up to the great depression? (a p e x)A. business continued producing military products ins
I need help with pre-cal and understanding how to simplify this trig expression with identities.
Look at the word below and select the prefix. preexisting exist exist pre pre ing ing
from conception to baby: beginnings of life