20083325
20083325 20083325
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jia spends $4.00 for 8 bananas. How much per banana?

Respuesta :

queenscarl
queenscarl queenscarl
  • 03-02-2021
$0.50, because if you divide 4.0 by 8 you get .5.
Answer Link
nikagol88
nikagol88 nikagol88
  • 03-02-2021
$0.50

Reason: 4/8= $0.50
Answer Link

Otras preguntas

Ytterbium decays 50% every 4.2 days. How much of an 80g sample would be left after 54.6 days?
Q: The Immigration Act of 1965... A. prohibited US entry for victims of persecution. B. restricted European immigration. C. was passed to keep America ethnicall
What is 4x • 6y =9c.
How would controlling the religious authorities allow the absolute monarch to maintain or consolidate power?
Matt is filling containers of rice. Each container holds 1/4 If Matt has 7 kilograms of rice, how many containers can he fill?
In cubic meters, what is the total volume of seawater needing to be displaced in order to lift the sailboat to the surface
Mario claims that a rhombus is sometimes a square, but a square is always a rhombus.Is he correct?Explain.
How might your character of Henry be feeling about the uncertainty of the future
Draw graph of y=4x-1
What is an enzyme-substrate complex