Keshae32 Keshae32
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

How much will a person pay for 8.2 pounds of bananas at a price of $2.46 per pound?

Respuesta :

nancyvo68 nancyvo68
  • 03-02-2021

Answer:

$19.99

Step-by-step explanation:

1 lb = 16 oz

8.2 lb = (16 x 8) +2= 130

[tex]\frac{16}{2.46} =\frac{1}{x}[/tex]  ---> x = $0.154 per oz

0.154 x 130 =  $19.99

Answer Link
ashlynbrownyard96 ashlynbrownyard96
  • 03-02-2021
the answer is $20.17
Answer Link

Otras preguntas

An expression that is equivalent to 7/8
which is more 1/4 of rhe cheese pizza or 2/5 of the onion pizza
Why do arteries need to be thick, muscular, and elastic?
How did Constantine affect Christianity?
Which of the following best expresses the basic theme of Our Town?
Which is the healthiest strategy for coping with strong emotions?
Which stanza structure does Emily Dickinson use in this excerpt from “Hope Is the Thing with Feathers”? Hope is the thing with feathers That perches in the soul
It is my first time on this thing can soimeone give me a meadal
what two numbers multiply to 126 and add to 23
how do animals that don't need care as babies take care of themselves