nerdygurl42 nerdygurl42
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale at the market 4 pounds for $2.00. What is the price (in cents) for one pound?

Respuesta :

isatukamara41
isatukamara41 isatukamara41
  • 02-11-2016
If you divide 2.00 divided by 4, your answer will be 0.50.
Answer Link
agaue agaue
  • 14-10-2019

Answer:

Price for one pound  = 50 cents

Step-by-step explanation:

Apples are on sale at the market 4 pounds for $2.00.

[tex]\texttt{Price for one pound = }\frac{2}{4}=0.5\$[/tex]

That is price for one pound = 0.5 $

We have 1 dollar = 100 cents

Price for one pound = 0.5 $ = 0.5 x 100 = 50 cents

Price for one pound  = 50 cents

Answer Link

Otras preguntas

|-6|+|3| I really don't get it do I simply find the sum our is it something different plz explain
find the value of x to the nearest whole number. Tan x(degree) = 1.732
What is 5.207 as a fraction?
How did rationing support the war effort in ww2?
What is the velocity of an object that has a mass of 2.5 kilogram and a momentum of 1,000 kg·m/sec?
What is the meaning of the root word caust
ray wants the larger of two aquariums.One aquarium has 20 in. by 20 in. and has a height of 18 inches.The other aquarium has a base that is 40 in. by 12in. and
Dirk Nowitzki of the Dallas mavericks scored 44 points in a recent basketball game. He scored no 3-point shots, but made a number of 2-point field goals and 1-p
what were the 4 major causes of imperialism?
what are the next three numbers in this pattern 1,2,3,5,8