mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

Find the domain and range of the following function: f:x (3x-9)/(x²-x-2)
Hellpppppppppppppppppppppp
Need help fast, serious answers please. Which religious movement was joined by organized labor to improve work-related concerns? First Great Awakening Second Gr
plzs help wnd how do u give brainleist im new
Pls ill mark u as braknlist
Find x and y. Please help :)
Which is having more bond order and what is the bond order in BF₃ and BF₄⁻ ? Grade: chemistry class 12th Chapter: P-block elementsTopic: Group 13 elements Sub-T
What was Denmark Vessey known for?
In one paragraph: ● Explain Describe what has happened to the percentage of women in federal government since 1965 - is the trend growing up or shrinking? h
Paki sagot nalang po ng maayos ☑ correct ✅ Brainliest ❌ nonsense reorted Advance thank u po sa correct nyo na sagot