ognathanrivers111111 ognathanrivers111111
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Find the Unit Rate: $2.40 for 8 oranges

Respuesta :

Loganthestudent Loganthestudent
  • 01-03-2021

Answer:

30 cents per orange

Step-by-step explanation:

$2.40 ÷ 8 = 30 cents

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

30 Cents per orange

Step-by-step explanation:

so 2.40/8 to x/1

it will then be 2.40x1 and 8x.

we divide 2.40 by 8 to get x by itself.

Then x = .3 so 30 cents. <3

Answer Link

Otras preguntas

two forms of solid carbon diamond and graphite different in their physical properties due to the differences in their
Why is India considered a subcontinent
describe the solutions of 4 < n+2 in words but solve it first please!
Stem-and-Leaf Plots question: How many swimmers were younger then 30 Stem -- Leaf 0 1-- 1 2-- 3,9 3 --
In class 6, 80percent of the children like crisps. 75percent of the children who like crisps also like chocolate. In class 6 what percentage of the children lik
rachel has a collection of 40 stuffed animals . of the stuffed animals 3/8 are bears and 1/5 are dogs the rest are other animals . how many other animals does s
Prove that 2n + 1 ≤ 2n for n ≥ 3
Why is India considered a subcontinent
Write 75 as the product of its prime factors. (2 marks)
how many hundredths are in 0.5