sharniseplus1 sharniseplus1
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 36 pack of chips is $5.40, what is the price of
one bag of chips?

Respuesta :

fewter3t4wtw fewter3t4wtw
  • 01-03-2021

Answer:

15 cents

Step-by-step explanation:

5.40/36 = .15

Answer Link
thegenius10
thegenius10 thegenius10
  • 01-03-2021

Answer:

15 cents

Step-by-step explanation:

5.40÷36=15 cents

hope it helps

Answer Link

Otras preguntas

is iceland or ireland warmer
Is d+6d equivalent to 6d
Why is the Airbus A380 cheaper than the Boeing 747?
What are all the values that satiety the inequality of x
Each of the options below describes a relationship that you need to graph on a coordinate plane. Which of the options will have a slope of 12? Select all that a
solve for X. 8(x-1)=y
There is no additive, powder, or tablet that eliminates the need for you to ______ equipment such as whirlpool spas.
Find the area of the geometric shape with vertices (0,0), (10,2),(13,8) and (3,6), without finding the length of any of the sides of the shape.
Christina has 15 pencils inside her desk. Her friend Alana gives her 24 more pencils. How many pencils does Alana have now?
A car travels 120 miles in 3 hours (with a constant speed) How long will it take to travel 200 miles?