Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

Which muslim ruler ordered the construction of a magnificent mosque in Istanbul and decreed a vast new set if laws for his empire
The map projection above was created to use in navigation, but it badly distorts areas and shapes. Which map projection is shown in this image?
pLeAsE hElP mE wItH mY MaTh PlEaSe LiNk AttAcHeD.
What is the value of N below?VVVVVVVVVVVVVVVVVVV
Histology is the study of the microstructure of biological tissue, including bone. true false
Why does ocean water near the equator warmer than the ocean water from the equator
True or false: the output correspond to the vertical axis
A rectangular garden that measures 6 feet by 8 feet is roped off to form a right triangle. What is the length of the rope? A. 28 ft B. 5 ft C. 100 ft D. 10 ft
Can someone please help
Given: f(x) = x - 7 and h(x) = 2x + 3 Write the rule for h(f(x)). h(f(x)) = 2x - 11 h(f(x)) = 2x - 7 h(f(x)) = 2x - 4 h(f(x)) = 3x - 4