ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

nnjnjjknjjkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
Why was Muhammad afraid to tell people that an angel had spoken to him
12 Daniel has a blog about how garages buy and sell cars. The scatter diagram gives information about the amount garages pay for one type of car depending on it
3x+28= what does it equal
What year did Congo declare independence from Belgium? 1959 1960 1961 1962
Problem Combine the like terms to create an equivalent expression: -k+3k
What statistical method summarizes large amounts of data
what is 12=23????????
a stroe owner made a list of the number of greeting cards sold last mounth. the store sold 167 thankyou cards, 285 birthday cards, and 56 blank cards. based on
4. Write a Riddle of your own which have a moral concept 10​