tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

The sum of eight times a number and negative four exceeds twelve
Read the sentences.my brother is very determined when it comes to his running. He practices six days a week, he often jogs more than sixteen miles each day, and
5x+10=7x+4 what is the answer to this equation
please help me I don't get this
What was Jefferson’s view towards slavery
Match the literary term with the definition. 1. Rising Action the turning point in the action 2. Climax marks the end of the Falling Action and a solution t
HELP ME ASAP!!!! PLEASE!!!!
Following the Baltimore Running in 2009, volunteers collected and recycled 3.75 tons of trash. Graph 3.75 on a number line and write the weight as a mixed numb
The effect was that the Stars and Bars flag caused confusion on the battlefield. What was the cause?
25 POINTS Ways homes and communities can reduce pollution.