mykellmiles11099 mykellmiles11099
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

Stephanie spent $96 on trash cans. If each trash can cost $24, which equation will tell you how many trash cans Stephanie bought?

Respuesta :

emileesellen
emileesellen emileesellen
  • 03-03-2021

Answer:

$96 divided by $24 = 4

Step-by-step explanation:

Hope this helps :D

Answer Link
rcsmlove17 rcsmlove17
  • 03-03-2021

Answer : 96 divided by 24 = 4

Step-by-step explanation:

24 x 4 = 96

Answer Link

Otras preguntas

Help. I will give a good rating
Eli has saved $8 more than 1/3 of Angela’s savings.If they each save $10 more Eli will have saved &4 more than Angela’s savings.How much has Eli saved?
Which one is it am to sure ?
A loaf of bread weighs about 1 pound. Choose all of the metric measures that are less than 1 pound. A. 1 kg B. 0.5 kg C. 500 g D. 450 g
A statement which directly reveals its meaning is
HELPHELPHELPHELP Which expressions are equivalent to the one below check all that apply
What bible verses talk about the stantions of the cross w/ what gospel
In the poem “Barbara Frietchie,” what happened before Stonewall Jackson yelled, “Halt!”?
Who is Seneca and what device did he use a lot? Where do we see that in Hamlet?
A pollster is interested in comparing the proportions of women and men in a particular town who are in favor of a ban on fireworks within town borders. The poll