il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

Which activity is an example of linguistic imperialism?
Sodium chloride conducts electricity when dissolved in water. what type of bond is present in nacl?
help me please !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Graph the equation. y= -1/6x-3
What is the Sun's declination on the fall equinox? 0° 30° N 90° N
I need 41 and 42 plz 15 points
You drive at an average speed of 60 miles per hour. You already drove 2 hours and you still have 210 miles left to travel. Which graph shows how far you are
a street promotion worker gets paid $0.10 for each flyer he hands out. his goal is to make $15 an hour. how many flyers must he hand out each hour?
The Seneca Falls Convention was the beginning of the women’s rights movement. the abolitionist movement. the temperance movement. the common school movemen
Can someone help me on this