taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE ANSWER ASAP AND CORRECTLY FOR BRAINLEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Points that you can have! :)
NEED HELP ASAP!!!!!!!!!!!
Which element would you expect to have the highest electronegativity?
multiplying polynomialshelp help help help:p​
look at the coordinate plane below record the names that you have just circled in the increasing order of the second coordinate and you will have a way to compa
Help me :D :d !!!!!!
is a device connected to a sound card in the system.
can somebody help me please ​
Which type of energy makes the other energy forms possible? 1. Food Energy 2. Systemic Energy 3. Chemical Energy 4. Solar Energy