annabeatrizpereira13 annabeatrizpereira13
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Bucci goes to the grocery store and purchases
17 bags of raisins and a $2.97 jar of peanut butter.
His total cost was $34.76. What was the cost for a
bag of raisins?
Help

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-04-2021
Make an equation
17b + 2.97 = 34.76
17b = 31.79
b = $1.87
A bag of raisins is $1.87
Answer Link

Otras preguntas

Show your work with good use of units, rounding, and significant figures. [Hint: it is good practice to show the value of your answer before you round off to th
Part 2 The names of the molecules I created are _____ and ______
Your body only has one means of defense when it comes to protecting your body from diseases. Question 7 options: True False
What is the purpose of a crime scene barrier?
What describes the social structure of the South in the antebellum era? Select three responses.
For several hours you watch a group playing dice on the street and you notice that the owner of the dice often wins. Do you conclude that he is just very lucky?
Chris is trimming trees. He can trim 2/3 of a tree in 1/2 of an hour. At what rate can Chris trim trees​
Résumés should be prepared using the following guidelines: 12-point font uniformly designed white space to improve readability printed on quality paper​
Determine the cubic function that is obtained from the parent function y = x^3 under a vertical stretch by a factor of ​5, a reflection across the​ x-axis, a ve
Can somebody help ?!!!!