salrez salrez
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Travis bought 6 new notebooks for school for $9.30. How much was each
notebook?

Respuesta :

sunabariii
sunabariii sunabariii
  • 02-04-2021

Answer:

1.55

Step-by-step explanation:

9.30/6=1.55

Answer Link
xSoon
xSoon xSoon
  • 02-04-2021

Answer:

One notebook equals $1.55.

Step-by-step explanation:

($9.30) / 6 is equal to $1.55. Moreover, one notebook is $1.55 as this number multiplied by 6 yields $9.30.

Answer Link

Otras preguntas

Identify the linear equation. A) y = x^6 B) y = x/6 C) y = 6/x D) y = |x + 6|
In a normal curve, roughly what percent of all cases fall within plus or minus two standard deviations
Convert the following measures of liquid measure. a. 3,450 deciliters to cubic decimeters b. 124.3 hectoliters to deciliters c. 9 liters to cubic centimeters
Which explains why government regulation is necessary in a mixed-market economy? Government regulation protects constitutional rights, safety, and fairness. Gov
How can the bar symbol be used to show the quotient of 7 divided by 22 if the division is carried on forever
How many perfect squares are two-digit and divisible by 3?
I already have some but can some one help me pleaseeeeee
Which word phrase can you use to represent the algebraic expression for 4m
Help??????????????? Uh yeet
When calculating the successive discounts of 15% and 10% on a $100 item, _____. a. take 10% of $85 b. take 10% of $90 c. take 15% of $85 d. take 25% of $100