jaelynb824 jaelynb824
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

How many DVDs can you buy with $192 if one DVD costs $16?”

Respuesta :

Akuinginpintar
Akuinginpintar Akuinginpintar
  • 04-05-2021

Answer:

You could buy 12 DVDs when one DVD costs $16.

Step-by-step explanation:

192 / 16 = 12

Answer Link

Otras preguntas

What is the correct answer for this?
Write an article for publication in your school magazine on 3 ways of improving the poor teaching and learning condition in your school
Combine the like terms to create an equivalent expression. 5 + 3t +4-t
How many moles of hydrochloric acid does 1.505x10^24 atoms of hydrochloric acid make?
What is the square numeral of 64​
Describe how to use the Vertical Line Test and what it can tell us.
Can you please put this mini paragraph in your own words? Instead of having uniforms, I believe we should just have simple guidelines as to what we can and can’
Why are you asked not to eat potatoes that have developed tiny leaves near its eye region?​
Name that conflict situation: casey comes home from school where she has to decide between doing homework or doing house chores
As the plants have larger Orbitz, what happens to their orbit speed around the sun