Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

If a can of baking spray cost 1.49 and the spray contains 5 ounces. How much would you pay for 1 ounce?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-12-2016
First, since 5 ounces is $1.49, you would divide $1.49 by 5 to get $0.298. Then, you have to round. $0.298 rounds to $0.30. One ounce of baking spray costs $0.30.
Answer Link

Otras preguntas

The points (9, 1) and (6, 0) Fall on a particular line. what is it's equation in slope-intercept form?​
what did you no longer have to do because you were ill..??
Simplify the equation 3(4w - 7)
Need help with this question pls
What value of x makes the equation 1/9x+6=8 true
How well did you complete your goals and objectives for the review Period ?
93.You should practise ...... English all the time. a) speak b) to speak c) speaks d) speaking 94.When he told us the story, we just couldn't stop a) laugh b) t
please help meThe lines graphed below are parallel. The slope of the red line is 3. What is the slope of the green line?m=A. 1/3B. 3C. -1/3D. -3​
Given an array of integers create a 2-dimensional array where the first element is a distinct value.
Mr. Jones is going to build a garden in back of the restaurant to have fresh produce available. The garden will be rectangular, with a length of 2x+3 feet and a