VarawofwangelseaJe VarawofwangelseaJe
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

15 oranges were purchased.

Cost per orange: $0.45

c = total cost of oranges

Which equation shows
the total cost of oranges?

Respuesta :

Brik Brik
  • 02-12-2016
c=cost per orange ×no. of oranges purchased
Answer Link

Otras preguntas

Please help me!! Math Problem PART A and PART B 30 POINTS!!✔✔
A bucket of water of mass 20 kg is pulled at constant velocity up to a platform 32 meters above the ground. This takes 8 minutes, during which time 6 kg of wate
how do i solve using the substitution method? x+y=-1 y=-2x
What were the challenges facing the German people after the Berlin Wall came down?
Sodium hydroxide is extremely soluble in water. At a certain temperature, a saturated solution contains 521 g of NaOH(s) per liter of solution. Calculate the mo
Please help with the answer
Using the presidents schedule, identify one example of the president using constitutional powers and fulfilling his duties. Then, explain how and why that power
please help!! urgent
For the following reaction, 15.2 grams of chlorine gas are allowed to react with 8.46 grams of water . chlorine(g) + water(l) hydrochloric acid(aq) + chloric
a cabinet maker used 0.75 gallons of varnish on 10 cabinet doors. At this rate, how many quarts of varnish are required for 25 cabinet doors?