Heylol2424
Heylol2424 Heylol2424
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a notebook for $12.50 and 9 pens. If her total was $43.73, how
much was each pen?
Help quick pls

Respuesta :

kikivanderwal
kikivanderwal kikivanderwal
  • 01-06-2021

Answer:

$3.47

the cost of each pen is $3.47

Step-by-step explanation:

subtract the price of notebook from total price

43.73 - 12.50

= 31.23

divide total from number of pens

31.23 / 9

= 3.47

Answer Link

Otras preguntas

Which item is a carbon sink and not part of the carbon cycle? carbon found within limestone rocks carbon in the atmosphere in the form of carbon dioxide carbon
In circle F what is the measure of arc CB? 17.5 35 70 60
How do you think the information about his parents' difficulties early in their relationship affected McCandless?
a farmer uses 1/3 of his land to plant cassava, 2/3 of the remaining land to plant maize and the rest vegetables. if vegetables cover an area of 10 acres, what
Darla uses 3 pink roses and 4 yellow tulips to fill each vase.She fills 7 vases.How many flowers does she use?
Discuss the kinetics or freezing and solid formation by crystallization
Why does Bottom constantly break character to talk to the audience
On a 4 1 2 hour trip, Leslie drove 2 3 of the time. For how many hours did Leslie drive?
Describe the kind of art produced by Native Americans of the great plains and explain why this Culture produced this type of art
express the area of this triangle as monomial.