youngirlharms
youngirlharms youngirlharms
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Oliver paid $21 for 6 t-shirts. Each shirt was the same price. What was the cost of 1 t-shirt?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-06-2021

Hope this helps

Answer: one t shirt cost $3.5

$21 divided by 6 = 3.5

Answer Link
kkozume27
kkozume27 kkozume27
  • 02-06-2021

Answer:

The cost of one t-shirt is $3.50

explanation :

21 ÷ 6

= 3.5

Answer Link

Otras preguntas

explain an important thing to remember as you turn the high power objective into place
what is an example of reference marker that a source might use?
Students on a college campus were recently surveyed about the upcoming presidential election. By and large, they agreed with the statement "College affordabilit
Describe 2 ways to avoid abusive peer relationships.
Drawing a vowel from letter tiles that spell out MATHEMATICS.
The teacher bought new crayons for her class. She bought 7 packs of 9 crayons. She already has 17 crayons in her classroom. She wants to divide the crayons even
Ice has the density of 0.93 g/cm3, and water has a density of 1.0 g/cm3. Will ice float or sink in water?
Alex is adding square-foot tiles on the floor in his laundry room. If the space he wants to fill is 7 feet long and 6 feet wide, how many square-foot tiles wil
In the Electric Motor lab, what did you attempt to demonstrate with the electric motor?
What were the terms of the treaty of Paris in 1763? Who still owned land in America?