hhedithh
hhedithh hhedithh
  • 04-06-2021
  • Mathematics
contestada

Need help ASAP ITS DUE SOON PLEASE AND SHOW WORK !!!

Need help ASAP ITS DUE SOON PLEASE AND SHOW WORK class=

Respuesta :

eg84803
eg84803 eg84803
  • 04-06-2021

Answer:

33.51032

Step-by-step explanation:

Because equation is 3/4 times r to the 3 power times pi

2 to the 3 power=8

8 times 3/4=32/3

32/3 times pi = 33.51032

Answer Link
queenjjloll
queenjjloll queenjjloll
  • 04-06-2021

Answer:

V= 33.510 m³

Step-by-step explanation:

= =

4 4

3 3

n n ( pi)

r 2 =

V3 4 33.51032 m³

I didn't get to round it.

Answer Link

Otras preguntas

A tv costs £800 plus VAT at 20%. What is the total cost of the tv?
A 2-gallon container of laundry detergent costs $21.36. ​ ​What is the price per quart?
Choose the fraction that is equal to:
-4x^2+6x+8x^2+4 do you know the answer
What was in the constitutions of Clarendon
the unit of measure that is the same for all systems of measure is the:
. How is a form used?
10. What substance is oxidized during cellular respiration? water carbon dioxide glucose oxygen
how did african americans in the post-civil war era respond to the hostile environment of the south?
How did the Spaniards describe Cabeza and his three friends to the Indians