justasking88 justasking88
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sarah bought 3 pounds of grapes for $2.25. Dan bought 4 pounds of grapes for $3.00. Answers- y=3/4x. y=2x. y=3x. y=1/3x

Respuesta :

oakleyhaskell
oakleyhaskell oakleyhaskell
  • 01-09-2021
The answer is y=3/4x
Answer Link

Otras preguntas

Why did Native Americans fight against the United States in the Plains Indian Wars during the late 1800s?
The focus of a parabola is (−6,−3). The directrix of the parabola is y=4. What is the equation of the parabola? Answers: A. y = -1/14 (x + 1/2)^2 + 6 B. y = -
What is the measure of A. 70° B. 150° C. 160° D. 175°
A painter is going to paint a room shaped like a cube, with square walls that are 20 ft. on each side. A gallon of paint can be used to cover 400 square feet. H
What are the advantages of broadcasting data in Ethernet?
Find a formula for the inverse of the following function, if possible. r(x)=(x^3−5)^1/3+2 r^-1(x)=? Or it dose not have an inverse function
Fairfield has one indoor skating rink and one out door skating rink that covers the same amount of total area. Skaters do lap around the perimeter to warm up. O
Harriet was killed by her former master? True False
In which way did the trend represented in this graph result in economic growth during this time period?
Multiply the following rational expressions.