frankidavis421 frankidavis421
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

better value for 15.3 ounce cereal

Respuesta :

tallabtall123
tallabtall123 tallabtall123
  • 02-09-2021
In the second case you have $4.59 per 20 ounces
Thus take 4.59 / 20 and you get $0.2295 per ounce or almost 23 cents per ounce

Hope it helps
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following distinguished the Middle Colonies from New England and the Southern Colonies? A. peace treaties with Native Americans B. prohibition of
Boron is ten years older than his sister. In three years, he will be twice as old as she is now. How old are they now?
Gasoline costs $2.79 per gallon Is the number of gallons proportional to the total cost
Which words in the sentence are the predicate adjectives? A snake's skin feels dry and smooth to the touch. Choose all answers that are correct. a. touch b. ski
A writer reveals his or her​ ______________ by using tone and slanted language. a. publicity b. aptitude c. purpose d. permissiveness
Value of 3y - 10 when y = -1
What is the falling action in the rogue wave?
How do you solve X+y=11 Xy=30
What goes into the cell for cr to occur
Show how to solve the problem 378x6 using place value with regrouping. Explain how you knew when to regroup.