prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

How do you write 8.59 in word form
How do I convert negative 3 over 5 to a decimal
How to simplify square root of 210?
what is 25/99 as a decimal terminating decimal or repeating decimal
Solve by completing the square X squared -6x+8=0
An adult blinks about 450 times in 30 min. A 12 year old blinks about 150 times in 15 min. How many more times does an adult blink in 60 min. than a 12 year old
In an examination there are four multiple choice questions with 3 options each, of which one option is the correct answer. In how many ways can a student answer
Evaluate 14.3 + 8.2 x 30
Estimate the total weight of two boxes that weigh 9.4 and 62.6 pounds using rounding and compatible numbers. which estimate is closer to the actual total weight
write 2,000,000,000 + 70,000,000 + 100,000 + 3,000 + 800 + 10 in standard form.