bleelinton46 bleelinton46
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

One gallon of a certain brand of gasoline costs $4.50. How many gallons could be purchased with $75.00?

Respuesta :

umairkazi924
umairkazi924 umairkazi924
  • 02-09-2021

Answer:

16 gallons could be purchased with $75.00.

Step-by-step explanation:

Cost of one gallon of gasoline = $4.50

Cost of total gallons of gasolines = $75

Number of gallons of gasolines = $75/$4.50

= 16.66.....

Answer Link

Otras preguntas

how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O