alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

An oval group of stars is an "what" galaxy?
Why don't scientists use common names to identify organisms?
Before Mendel's work, the commonly held belief was that __________. a) the offspring of two parents received traits from only the mother b) the offspring of two
You are playing an Algebra 1 board game with your friends in Mr. Harris's class. It is your turn. You roll the dice and move your token to the next box in the b
if you have a rectangle and the width of the rectangle is 254 what is the perimeter?
How many different arrangements of the letters in the word power
Many 12-15 year olds have access to the internet which cannot be supervised by an adult. Discuss the problems that this might cause.
How might Congressman Steve King respond to "Brutus'" statements on natural rights?
what is 1/3 + 7/12 x 4
Magma that is low in silica has little __________ among its particles, which results in low viscosity. 1.aa 2.pahoehoe 3.friction 4.viscosity 5.element 6.silici