pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

The energy source for active transport is ________ , while the force driving facilitated diffusion is ________.
“Now, there ain't no sense in going around being mad. You clear your head so you can think sensibly. Then I want you to think real hard on whether or not Lillia
Prime Cost, Conversion Cost, Preparation of Income Statement: Manufacturing Firm Kildeer Company makes easels for artists. During the last calendar year, a tota
how can we consider recreational and fun games as a form of fitness​
Unit 7 How did Franklin Delano Roosevelt expand the powers of the presidency? He was elected for more than one term. He made the decision to use nuclear weapons
Let f(x) = 2x + 8, g(x) = x² + 2x – 8, and h(x) Perform the indicated operation. (Simplify as far as possible.) (g - f)(2) =
how many integers from 1 through a
If $100 is interested at 6% compounded: a-Annually b-Monthly What is the amount after 4 years? How much interest is earned?
How do dogs and birds both use DNA as instructions for building their bodies even though they are very different organisms
If an object of a constant mass experiences a constant net force, it will have a constant what?