britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

Can someone make sure the first 3 questions are correct and help me on the 4th one?
Explain the two basic requirements a person must meet in the United States to be eligible to vote.
Is this correct? I had to write an equation in point-slope form and slope-intercept form for each line.
4. Simplify 1000^2/3 using a calculator
What year did cinema verite come out?
If you are addicted to something, you feel better when you have it; and, after a period of being without it, you begin to feel worse. True False
Which expression has the same value 13-(-49)
1. These four lines have been graphed on the same coordinate grid. Which lines are parallel to each other? line j: y=1/4x+4 line k: y=1/4x+3 line l: y=3x+4
What is the slope of a line parallel to the line whose equation is 2x-3y=6 1. 1/5 2. 3/3 3.4/3 4.2/3
need help with this question ASAP