jaelynns5
jaelynns5 jaelynns5
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

A farm lets you pick 4 pints of raspberries for $12.00 How much dollars for 1 pint?


No websites pls

Respuesta :

25villanueva94
25villanueva94 25villanueva94
  • 01-10-2021

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

You know this because 12 divided by 4 is 3.

Answer Link

Otras preguntas

Please solve it. It will help me for my exam preparation. ​
Pls help!!!!!!!!!!!!!!!!
A cake decorator is rolling a square of fondant into a rectangle. the area of the rectangle can be represented by the expression 1.5s(2s). simplify the expressi
Which statement about –2h2 – 15h – 7 is true? One of the factors is (h + 2). One of the factors is (3h – 2). One of the factors is (2h + 1). One of the factors
which of these boundaries would you be most likely to establish with your peers?A No pushingB No laughingC No complimentsD No conversation
Find the momentum of a body of mass 5kg moving with velocity of 4.5m/s​
A cube has side length x. one side of the cube is increased by 4 inches, and another side is doubled. the volume of the new rectangular prism is 450 cubic inche
How many moles of h+ ions are present in 2.8 l of 0.25 m hydrobromic acid solution?
1. What area of law protects the sale of a home? common law contract law statutory law criminal law 2. With respect to a contract, what does the term “considera
Calculate the pH of a solution that is 0.113 M HCI.