mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

Which statement best compares the ways that the two arguments use appeals
chemical calculation. don't have to rush, take your time.
What was probably one result of the differences in population between the north and south
¿CUÁLES SON LAS VANGUARDIAS QUE MÁS SE COMPLEMENTAN ENTRE SÍ?
Find the solutions to the equation 102x 11 = (x 6)2 – 2. Which values are approximate solutions to the equation? Select two answers.
Here’s a picture of the question if you can’t read it I’ll type it out
you know that the area of a circle is 113.04. Using 3.14 for pi, can you determine the radius, diameter and circumference
If AABC is reflected across the y-axis, what are the coordinates of A'?
write a standard form and vertex form Vertex: (-1, 3) a = 3
Jacob biked for 103. 6 minutes. Throughout her ride, she biked at a pace of 7. 4 minutes per mile. How many miles did Jacob bike?