alexisedwards25
alexisedwards25 alexisedwards25
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

A term paper weighing 1 lb., 4 oz. is mailed at the rate of $0.45 per ounce. Find the cost of mailing the term paper.

Respuesta :

BellaMcNulty BellaMcNulty
  • 03-01-2017
There are 8 oz in a pound (lb.) So, if there is 1 lb (8 oz) and 4 oz, then you have a total of 12 oz. Since it costs $0.45 per ounce, then you would multiply 12 times .45. After that, you would convert your answer to money by adding a dollar sign and a zero after the last number.

Work: 
12*0.45=5.4

5.4=$5.40

Final Answer: $5.40


Answer Link

Otras preguntas

Match the following problems with their answer, HELP ME PLEASE!!!!!
What is the slope of the line from 0-10 seconds? position (m) 80 60 40 20 -20 -401 10 20 30 40 50 time (sec) 6 m/s .17 m/s b С - 17 m/s d -6 m/s
Is the number 71 prime or composite? A. Prime B composite Will mark brainiest. Please help me really hard!
Which statements are true for the functions g(x) = x^2 and h(x) = -x2? Check all that apply.​
Find (h . g) (x) h (x) = 3x - 3 and g (x) = x2 + 3 A. 3x3 - 9 B. 3x3 - 3x2 + 9x C. 3x3 - 3x2 + 9x - 9 D. 3x3 + 3x2 + 9x - 9​
why does this app say im following a question? how do i make it stop?​
Why is rapid growth a concern? HELP ASSSAAPP
what is the focus of the aspire text
Best answer gets Brainliest
Compare and contrast the Rolling Plains with the Grand Prairie. How are these sections of Texas similar? How are they different?​