mayaLMFAOOOOOO mayaLMFAOOOOOO
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to by 12 cans for $7 or 6 cans for 4$

Respuesta :

bytebadx bytebadx
  • 02-11-2021

Answer:

12 cans for $7

Step-by-step explanation:

as you increase the price of 6 cans for $4 will gradually get greater than the price of 12 cans for $7.

Answer Link
hanyahindy15 hanyahindy15
  • 02-11-2021
12 cans for $7 because if you do 6 x 2 =12, then 4 x 2 = 8 , then you get 12 cans for $8, so the first deal is better! :)
Answer Link

Otras preguntas

in 1980, Asian immigration outnumbered European immigration. A: true B: false
A triglyceride consists of glycerol and three different fatty acids, (L), (O) and (P). What is the total number of different arrangements of the fatty acids in
how do i find the angle of c?
In what time will $400 amount to $512 if the simple interest is 14%?(find out how much interest the made first.)
-3=3w+3(w-5) what is the answer
the collapse of the USSR had a strong negative effect on which of the following Nations​
Find the volume of this figure to the nearest whole number. Use 3.14 for pi.
what is the answer to this questiontrue or false ​
A plant uses the energy from sunlight to create oxygen and glucose from carbon dioxide and water. Which statement is true about the changes that have occurred?
write the equation in slope-intercept form: 4x -2y =121) y=2x-62)y=4x-123)y=-4x+124)y=16x​