aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

Please answer number 1 I give brainliest thank you!
One half the sum of nine and three Your answer
Please help for the 3rd time and not the last time either (:
Which line in the excerpt from Chaucers the Canterbury tales contradicts the claim made in the third in line that the prioress speaks fluent French?
I need help with question seven please
On January 1, 2012, Piper Co., purchased a machine (its only depreciable asset) for $600,000. The machine has a five-year life, and no salvage value. Sum-of-the
Which country colonized Vietnam and forced its language, religion, and laws on the Vietnamese people?
On January 1, Year 1, Weller Company issued bonds with a $360,000 face value, a stated rate of interest of 10.50%, and a 10-year term to maturity. Weller uses t
Cylinder A has a radius of 10 inches and a height of 5 inches. Cylinder B has a volume of 750. What is the percentage change in volume from cylinder A to cylind
what mathematical process do you use to find the new size using the scale factors? (select all that apply) 1. multiplication 2. addition 3. proportions 4. subt