trevinos51908
trevinos51908 trevinos51908
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

a package of twelve eggs cost $5 at this price, how much does each individual egg cost?



please helpppp

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-11-2021

Answer:

About 0.42

Step-by-step explanation:

To find the answer You first have to divided because you have to find how much does one egg cost.

$5 divided by 12 = 0.41666666666 Round to 0.42

Therefore one individual egg cost  about 0.42

Answer Link

Otras preguntas

What is 4 1/3 minus 2 3/4
Thomas painted 4 pictures Maria painted twice as many pictures as Thomas how many pictures did they paint
why do other people in most countries use the metric system
What's the property for 85 + 0 = 85
Thomas painted 4 pictures Maria painted twice as many pictures as Thomas how many pictures did they paint
what is 1/10 of 60,000
What is 6476 divided by 12
What's the anewer to this problem..? 21×__=9×21 tell which property you used 21×=9×21 Property of multiplication..
How to do criss cross multiplication
write a real world situation that could be modelled by the equation 100-6x=160-10x