forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

You create 15 centerpieces for a party in 5 hours. a) what is the unit rate? b) how long will it take you to make 42 centerpieces? Help Please :)
The system of equations is inconsistent. What are the missing values? Y=2/3x + 3 Y=__/__x + 5 Fill in the blanks
How would you replace 27/50 with the nearest half or whole number without using a number line?
Summarize the effects of shearing, compression, and tension on Earth's crust.
What did Bud learn about Herman E. Calloway from Miss Thomas? ---Bud, Not Buddy
If you divide the mass of a substance by its volume, can you can find its density?
name the biome that has nutrient rich soil and is most often used for agriculture
Adjectives and Adverbs 1. Which word in the sentence is an adjective? Our former coach lived in Lima, Peru, until 2008. A. coach B. former C
how do you solve polynomial equation by factoring 2x^3 - 12x^2 = 32x - 192
513=51.3x =5.13x =0.513x