We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

What best explains how the environment is an archetype?
The angle of elevation to the sun is 24°. What is the length of the shadow cast by a person 1.82 m tall?
Why is the legend of sargon i considered a "rags to riches" story?
Convert y+1=3/4(x-16) to standard form.
Which of the following is the equation of a line in slope-intercept form for a line with slope =4 and y-intercept at (0,2)? A.y=4x-2 B.y=2x+4 C.y=4x+2 D. X=-2x-
Can someone answer this?
Your math class is collecting canned food for a local food drive. The goal is to collect at least 105 cans but no more than 205 cans due to space limitations. T
Apply the distributive property to factor out the greatest common factor
Please hElp!! I don't know how to do this!!! In a study of bat migration habits, 240 male bats and 160 female bats have been tagged. If 100 more female bats ar
What events in fahrenheit 451 led montag to become who he is?