pattie101yaassss pattie101yaassss
  • 05-01-2017
  • Mathematics
contestada

Greg bought 4 notebooks for $6.40. Which equation can be used to determine the price, p, in dollars, of 1 notebook?

Respuesta :

arie01
arie01 arie01
  • 05-01-2017
the answer is 6.40 / 4 = $1.60
Answer Link

Otras preguntas

what is the slope of the line that passing through point (2,3) and (-2,5)?
Which type of arc measures exactly 180 degrees
What would the coordinates of the new image be? (View Picture)
Kates, Ratios, and proportions A company is hosting a fundraising dinner and selling tickets to attend. The table below shows the total amount raised in relatio
Big Bob’s Pizza is having a special on pizza and is offering two different choices: Choice #1: One slice of pizza from a pizza with a 22 inch diameter and is c
Use the definition to find an expression for the area under the curve y = x3 from 0 to 1 as a limit. lim n→∞ n i = 1 R (b) The following formula for the sum of
A chemistry student is given 600. mL of a clear aqueous solution at 37.° C. He is told an unknown amount of a certain compound X is dissolved in the solution. T
18. What best describes the solutions of -2> 5x – 37A.All real numbers greater than 7B.All real numbers greater than 6C.All real numbers less th
What is meant by the following statement? The cell membrane is said to be fluid. A. It moves sideways. B. It fills up with water. C. It remains very rigid. D. I
Can someone please help me ??