ayannawoodson043 ayannawoodson043
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

6. Three bunches of flowers can be bought for $9.48. Four bunches can be bought for $10.64. Which is the better buy?​

Respuesta :

brittanyflaherty brittanyflaherty
  • 01-12-2021
The better buy would be four bunches for $10.66 because each bunch of flowers would be $2.66 compared to $3.16 per bunch.
Answer Link

Otras preguntas

HELP ME ASAP PLEASEEE!!! <3 What is the value of d? Round your answer to the nearest tenth. A. 9.1 mm B. 11.9 mm C. 26.3 mm D. 34.1 mm
what are the central amerias borders​
I forgot how to do this
the molar mass of a certain gas is 49 g. What is the density of the gas in g/L at STP?
98 points! Please answer 1 sentence or more for each question If you could create a new look for paper currency, what would it look like? Imagine you inherited
A new car is purchased for 19900 dollars. The value of the car depreciates at 7.5% per year. What will the value of the car be, to the nearest cent, after 8 yea
what did the Human Genome Project produce​
ILL MARK YOU AS BRAINLIEST, RATE YOU A 5, AND THANK YOU! 70 POINTS!what is the surface area of this rectangular prism? i-ready
Can someone please explain to me how Rational Equations work
A triangle has side lengths of 15, 20, and 25. What type of triangle is it?a.) rightb.) equiangularc.) acuted.) obtuse​