jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

What was biff doing in the West before the play begins
Stacy decided that she would start doing sit– ups every day. Her plan each day was to do twice as many sit– ups as she had done the day before. If Stacy did f
What was one result of the broadcasting of the Army-McCarthy hearings on television?
30 POINTS!!! What were the Camp David Accords and how did they affect the US and other countries?
Please help with this question
Being pressured to do something harmful or against your will is a form of negative peer pressure. - true or false ?
How did henry fords system of production affect other industries
6. Which of the following is a nonverbal strategy in public speaking? A. varying the rate at which you speak B. using a variety of verbs and adjectives C. u
Who purchased Manhattan for $24.00 worth trinkets and beads
Which of the following was NOT a war power used by Abraham Lincoln? A. He raised and maintained the Union Army. B. He instituted the use of military tribunals.