eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

What makes up the human body, and how does it work? Writing a essay I just need Ideas I can copy and write it down PLEASE AND THANK YOU
who needs help with anything
Kyle went to soccer lessons. He was charged $23.75 for one session. He gave the instructor a 15% tip. How much did Kyle leave for a tip?
pleaseeee help ill give brainliest answer if u dont know dont responddd
Saul makes Apple Green paint and Citron Green paint. He mixes green paint with white paint as shown. Apple Green green : white = 2:1 Citron Green green : white
PLEASE HELP ME ASAPP!!! What part of Canadian history impacted u the most and why
Use Pythagorean theorem to find the missing length. (round to tenth if necessary) IS 11.7 8 7 64
1/2x +8/4 ≤ 4 Solve the inequality for X
200084657-87834673344
03.06 En la farmacia8. Listen to the audio and answer the question.What did Teresa buy? (1 point)Cough syrupCrutchesEye dropsGauzeit's the last one.