im2timescoolerthanu im2timescoolerthanu
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 04-02-2022

Answer:

10 cents.

Step-by-step explanation:

A dollar consists of 100 cents, if there are 10 sticks of gum we just have to divide 100 by 10 which gives us 10.

Hope this helps!

Answer Link
lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 04-02-2022

Answer:

.10 cents per stick of gum

Step-by-step explanation:

1.00 ÷ .10

brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

PLSSSS HELLPPPPPP PLSSSSS ITS DUE TMRWW CAN SOMEONE WRITE 3-4 PARAGRAPHS ON HOW ANTI- RACIST ACTIVISTS ARE WORKING TO STOP RACISM AND CAN SOMEONE ALSO WRITE ME
german ASAP PLEASE! Only those who know Nominativ, Dativ, Akkusativ in German. WAS IST RICHTIG? MARKIEREN SIE. a) Maria wirft das Papier in DER/DEN/DEM Papier
Identify the figurative language in the following quote: "Instead he was wearing a white vest over his trousers and his hair flopped down over his forehead in e
PLEASE HELP DUE IN 3 minutes
WILL MARK! please help:) Find x and y so that ABCD will be a parallelogram.
2. You have a rock with a volume of 15cm3 and a mass of 45 g. What is its density?
Can i plz plz plz get some help with this
Hopefully someone can see this time, please help
The stage of mitosis where the chromosomes line up
Who created the term "Popular Sovereignty"?