promsovantithmolika0 promsovantithmolika0
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada


Su Li has 13 kg of almonds costing $5 per kilogram.
How many kilograms of cashews costing $12 per kg
should be added to get a mixture of the two nut types
costing $7.45 per kg?

Respuesta :

maheshbhattarai201
maheshbhattarai201 maheshbhattarai201
  • 05-03-2022

Answer:

169/7 kg of nuts should be used

Answer Link

Otras preguntas

are repetition and alliteration are used as rhetorical devices
Respiratory infections, mouth cancer, yellow of the skin and nails, and leukemia are all possible effects of which drugs?
what is 13 ×1 in a math problem
Consider two competing motorcycle manufacturers, harley-davidson and honda. if harley-davidson raises the price that it charges for its motorcycles, we can expe
Give an example to an Arithmetic and a Geometric Sequence. What are the differences between each? Which functions are these sequences related to? Explain your R
A farmer had 140 eggs he sold 45% of them how many eggs did he sell
what is an advantage to alternative energy technology
What is the term for the remains of things found in rocks?
What is the frequency of radio waves with wavelength of 20m? Given:Wavelength=20mSpeed of light (C) =3×10^8Somebody help! I don't know what's the formula
The frog had been going toward this pond all of the time, but the mouse had not noticed it. They were soon on ________10 bank. When the mouse saw the pond he cr