harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

From which language does the word opossum originate? A. German B. Latin C. Algonquian D. Greek
2a7 – 16a6 + 18a5 Consider the degree of each polynomial in the problem. The first factor has a degree of????? . The second factor has a degree of ?????/ .
Which Web page serves a persuasive purpose?
Wich quote is attributed to Chief Joseph
One of the principal causes of unethical behavior in organizations is overly aggressive financial or business objectives.
Farrah is 4 years older than 5 times her brother Emil's age. Farrah is 19 years old. Let e represent Emil’s age. During the Strategize step of the five-step p
What does Miss Burstner's response in paragraph 14 show about her character?
Who was the Renaissance artist known as Leonardo of the North
Cerumen is produced by glands located in the
How did the feudal system impact the documents that influenced the early colonists?