agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

$120 is collected from 8 houses as maintenance charge in an apartment. Find the maintenance charge per house.
How were the experiences of Jamestown settlers and pilgrims alike?how were they different
Poll taxes for voters ______________________. a. were only in some states b. raised money for states c. kept a lot of African Americans from voting d. all of th
PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!! THIS IS FOR 18 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 1. What compromise did states reach for the purpose of determining representati
___________ is a structure that contains spores and is located on the underside of fern leaves. Basidium Bacillus Cilium Sorus
The "Carolingian Renaissance" was a revival of learning in Medieval Europe. a. True b. False
What ancient renewable resources can be used to create energy?
a__is a ratio that compares a quantity to 100
Did Roosevelt want to go to war with Columbia? Why or why not?
Which words in the sentence form the participial phrase?The label stapled to the photograph needs corrections as soon as possible.