celestelll celestelll
  • 01-05-2022
  • Mathematics
contestada

( what’s the better deal ) please help me with this, i’ve been trying for a long time

whats the better deal please help me with this ive been trying for a long time class=

Respuesta :

zrh2sfo
zrh2sfo zrh2sfo
  • 01-05-2022

Answer:

Brand A is the better deal!

Step-by-step explanation:

Let's start by comparing.

We know brand B has the following cost: 5 ounces = $3.75

10 ounces $7.50 and 16 ounces = $12

Now check the graph.

6 ounces cost $3

12 ounces cost $6

20 ounces cost $10

I don't think we need to look any further but brand A is the better deal!

Ver imagen zrh2sfo
Answer Link

Otras preguntas

How do I get this app for free
WILL GIVE BRAINLEST TO CORRECT ANSWER10 pointsWhat is the freezing point (0 C) in K? a.) 32 K b.) 273 K c.) 212 K d.) -273 K
GIVING BRAINIEST IF CORRECT!!! Why did Wilson's 14 points have little influence during the armistice?
Describe the objects or people in the cartoon
Many bacterial species live in the human gut without causing disease assisting in digestion and other functions how could these bacteria be categorized A. The
please i need help .........
Why does the United States have such a diverse population?
Do electronics use energy when they're off
Zoe is listening to several of her friends—Emily, Fiona, Mei, and Penelope—sing in harmony. Even though they are blending their voices well, Zoe can easily reco
GIVING BRAINLYIEST PLEASE HURRY!!!! Read the following sentences The bay is calm and quiet at sunset. The bay is Marsha's favorite place to fish. Which revisio