27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

plssss help???????? don’t understand
find the factors of f(x), given that x = -2 is zero. f(x) = x³ + x² - 14x - 24​
Consider a world named ‘Square World’. In this world a person can move only up, down, left, right squares and only one square at a time. The squares are numbere
If 2 tacos and 5 drinks cost $20, And three tacos and five drinks cost $25 how much does a taco cost
what does this excerpt tell us most about the cat?​
You have $90,000 in cash. You can deposit it today in a mutual fund earning 7.5 percent semiannually; or you can wait, enjoy some of it, and invest $12,000 in y
: A cyclical load of 1500 lb is to be exerted at the end of a 10 in. long aluminium beam (see Figure below). The bar must survive for at least 10° cycles. What
h2o how many molecules​
morganton company makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget, the budgeted selling price unit is $60. budgete
Why does a writter need to think carefully about the setting of a story