meilingcoco1219 meilingcoco1219
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

Elizabeth did a 1 hour workout 3 days a week for 5 months. How many total hours did Elizabeth workout?

Respuesta :

21mbarrburkett21
21mbarrburkett21 21mbarrburkett21
  • 04-05-2022

Answer:

60 hours total

Step-by-step explanation:

1 hr x 3 days per week= 3 hrs a week

3 hrs x 4 weeks in a month =12 hrs a month

12 hrs ea month x 5 months = 60 hrs total

Answer Link

Otras preguntas

A package of 5 pairs of insulated gloves costs $44.95. What is the unit price of the pairs of gloves
definition for new south
An unidentified flying object moving along a line with constant speed was sighted at (8, 9). What additional information is needed to determine its velocity? A.
Today we went to six flags, but it rained.
Thomas Jefferson borrowed an idea from John Locke that he used in the declaration of independence what did Jefferson call this idea
a 9-pack of bracelets costs 7.65 what is the unit price
Describe the roll of ATP in the muscle cell
Identify the reagents a-i that you would use to accomplish each of the following transformations. a) CH₃CH₂OH a→ CH₃COOH b) C₆H₆ b→ C₆H₅Cl c) CH₃CH₂COOH c→ CH₃C
250 g flour is needed to bake a 1 kg cake. Find the amt of flour needed for a 2 1/2 cake
What is the molecular geometry of the sulfate ion, SO42−? bent tetrahedral trigonal planar trigonal pyramidal