kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

Copie no caderno as alternativas que indiquem o que se pode pensas da atitude do sábio .ele nada disse porque:
La altura h sobre el nivel del suelo (en pies) de un cohete de juguete, t segundos después de ser lanzado, está dada por h = -16t2 + 120t. ¿Cuándo estará el coh
if -2x+3=7 and 3x+1=5+y,the value of y is
Four frequently used targeting strategies are the micromarketing, undifferentiated, differentiated, and __________ targeting strategies.a. global b. geographic
ecological succession is a change in the________ ecological community​
In the diagram, what is the value of x? A. 78° B. 108° C. 98° D. 82°
Factor completely. x2−5x−24 Enter your answer in the box.
Which one of the following will increase the current value of a stock?Decrease in the dividend growth rateIncrease in the required returnIncrease in the market
Factor completely, then place the factors in the proper location on the grid. 2a 2 + 2b 2 - 5ab
Please help!! Will mark brainliest!!