amarakcruz amarakcruz
  • 01-08-2022
  • Mathematics
contestada

I need help with this question

I need help with this question class=

Respuesta :

RocketMath
RocketMath RocketMath
  • 01-08-2022

Answer:

2.72 / 16 x 28 = $4.76

Step-by-step explanation:

Since they give you $2.72 for 16 ounces you put in:

2.72 / 16 x 28 = $___

Then you just solve it to get $4.76:

2.72 / 16 = 0.17

0.17 x 28 = 4.76

Answer Link

Otras preguntas

Who is napoleon bonaparte and what were his main accomplishments
A discount of 30% and a sale price of $206.50, what was the original price?
How does meiosis I differ from meiosis II
Libaray of congress is the responsibilty of which govrrnebtal branch
What kind of simple machine is a yoyo?
Kara is worried about her friend Jamie, who seems depressed and withdrawn. Jamie recently quit their softball team, which she used to love. She has started hang
Gcf of 18m x 18m and 7m
Which is an example of induction? A. As a balloon is rubbed against a person’s hair, the balloon becomes charged. B. As a metal rod is held near an object with
Which of these is most likely to help someone avoid alcohol? A. A negative role model B. Advertisements from alcohol companies C. A public service anno
_____ transfers heat within the atmosphere and ocean.a. convection b. radiationc. condensationd. conduction